China Taizhou Jc-170f Quality Gasoline Tiller
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | One Year |
| Type: | Rotary Tiller |
Diamond Member Since 2024
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Fast Delivery
Quality Assurance
100% Finished Products Inspection
The supplier can deliver the goods within 30 days
The supplier provides quality assurance
The supplier inspects 100% of finished products.
Sign In to see all verified strength labels (20)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- JC-170F
- Application Field
- Agriculture, Forestry
- Farming Policy
- Dry Cultivating Machinery
- Power Source
- Gasoline
- Operation
- Arable Machinery, Continuous Running Operation
- Traction Type
- Traction
- Drive Type
- Gear Drive
- Arbor Configuration
- Horizontal Axis
- Certification
- CE
- Color
- Orange
- Warranty
- One Year
- Use
- Agriculture
- Delivery Date
- 20 to 25 Days
- Transport Package
- Wooden Crate
- Specification
- 820*455*650mm
- Trademark
- Customized according to customer requirements
- Origin
- China
- HS Code
- 8432290000
- Production Capacity
- 50000/Per
Product Description
china taizhou JC-170F quality gasoline tiller






| product name | china taizhou JC-170F quality gasoline tiller |
| engine model | 170F |
| power | 4.2kw |
| speed | 3600r/min |
| starting mode | recoil / eletric |
| clutsh style | plate cultch |
| type of drive | gear drive |
| gear shifting | 2 0 1 R |
| fule volume | 5.8L |
| oil capacity | 0.6L |
| cultivation width | 60-110cm |
| cultivation depth | 10-25cm |
| task speed | 1.16km/h |
| oil consumption | 12-15kg/hm2 |
| G.W. | 85kg |
|
MEAS
|
84*51*63CM |




Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Construction Machinery
- China Taizhou Jc-170f Quality Gasoline Tiller
Related Categories
Hot Searches
More