Taizhou Jc-Wp30 2inch 3inch 4inch 6inch Agricultural Irrigation Gasoline Water Pump
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Provide |
| Warranty: | 1 Year |
Diamond Member Since 2024
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Fast Delivery
Quality Assurance
100% Finished Products Inspection
The supplier can deliver the goods within 30 days
The supplier provides quality assurance
The supplier inspects 100% of finished products.
Sign In to see all verified strength labels (20)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- JC-WP30
- Max.Head
- 10-30m
- Max.Capacity
- 50-100 L/min
- Driving Type
- Engine
- Material
- Cast Iron
- Structure
- Gear Pump
- Assembly
- Booster Pump
- Power
- Gasoline Engine
- Start Up
- Hand Pump
- Type
- Jet Pump
- Application
- Clarified Water Pump
- Industry
- Mechanical Pump
- Media
- Water
- Performance
- Wear Pump
- Theory
- Jet Pump
- Applicable Industries
- Farms, Home Use, Other
- Rated Power/Speed
- 1.5kw
- Stroke
- 4-Stroke
- Cylinder
- Single Cylinder
- Cold Style
- Air-Cooled
- Start
- Kick Start
- Suction*Delivery Diameters
- 80 X 80(3 X 3inch)
- Fuel Tank Capacity
- 3.6L
- Max Head
- 30m
- Suction Height
- 8m
- Displacement
- 210ml
- Weight
- 23kg
- 20FT/40hq Loading Qty
- 330/820 Sets
- Transport Package
- 510*400*455mm
- Specification
- 510*400*455mm
- Trademark
- JC
- Origin
- Zhejiang, China
Product Description
Taizhou JC WP30 WP40 2inch 3inch 4inch 6inch Agricultural Irrigation Gasoline Water Pump
| Item | Taizhou JC WP30 3inch Irrigation Engine Gasoline Petrol Water Pump |
| Model Number | JC-WP30 |
| Suction*delivery diameters | 80 x 80(3 x 3inch) |
| Fuel tank capacity | 3.6L |
| Max head | 30M |
| Suction height | 8m |
| Weight | 23kg |
| Packing | 510*390*430mm |
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Water pump
- Others Water pump
- Taizhou Jc-Wp30 2inch 3inch 4inch 6inch Agricultural Irrigation Gasoline Water Pump
Related Categories
Hot Searches
More