Jc-168FC 6.5HP Gp200 Gasoline Engine 4stroke Engine
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Provide |
| Warranty: | 1 Year |
Diamond Member Since 2024
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Fast Delivery
Quality Assurance
100% Finished Products Inspection
The supplier can deliver the goods within 30 days
The supplier provides quality assurance
The supplier inspects 100% of finished products.
Sign In to see all verified strength labels (20)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- JC-168FC
- Speed
- Speed
- Cooling Cylinder
- Air-Cooled
- Fuel
- Gasoline
- Number of Strokes
- Four-Stroke
- Number of Cylinders
- Single-Cylinder
- Product Name
- 6.5HP Gasoline Engine 168FC
- Engine Model
- Jc-168FC
- Delivery Time
- 15 to 35 Days
- Quality
- 100% Tested
- Rated Power
- 4.3kw
- Max Power
- 4.8kw
- Bore*Stroke
- 68*54mm
- G.W/N.W.
- 15kg/13kg
- Displacement
- 196cc
- Fuel Tank Capacity
- 3.6L
- Transport Package
- Carton
- Specification
- 40*34*35cm
- Trademark
- JC
- Origin
- Zhejiang, China
Product Description
JC 6.5HP/ 7HP/13HP/15HP 196cc/210cc/389cc/420cc/459cc powerful 4-stroke single cylinder air cooled petrol power diesel power engine gas gasoline engine 170F for water pump and generator

| Product name | 7hp gasoline engine 168FC |
| Engine Model | JC-168FC |
| Certification | ISO9001:2008/CE |
| Quality | 100% Tested |
| Rated Power | 4.3kw |
| BORE*STROKE | 68*54mm |
| G.W/N.W. | 15kg/13kg |
| Displacement | 196cc |
| Packing | 40*34*35cm |

Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Engine
- Gasoline eninge
- Jc-168FC 6.5HP Gp200 Gasoline Engine 4stroke Engine
Related Categories
Hot Searches
More